Naamgeving en wapen van de familie Udo

Wapen: ( Stukken en brokken 2, NVG afd. Betuwe 1995 - pag. 16)

Oorsprong van de naamgeving Udo:

 

Over de oorsprong van de familienaam Udo citeer ik uit het boekje "Stukken en Brokken 2":

De geslachtsnaam Udo behoort tot de zeldzame binnen de groep van versteende Nederlandse patronymica.

De kwestie van patronymische namen (zoals Jansen, Pietersen, Fieren) tot circa 1811 speelt niet bij het geslacht Udo, dat reeds zo'n 600 jaar deze naam onveranderlijk van vader op zoon voert. Het feit dat al zo lang in de oudste archiefbronnen sprake is van een mansvoornaam afgeleide familienaam, heet in de naamkunde "versteend patroniem"[i]. Ooit zal er dus een voorvader van dit geslacht met zijn voornaam Udo hebben geheten

Dat de naam Udo in die tijd een voornaam was bewijst het leen dat Udo de Booze in 1426 kreeg van hertog Arnoud van Gelre. Het betrof huize Kernhem bij Ede. (bron: Het huis Kernhem, nieuwjaarsgeschenk 1980, Zomer en Keuning Boeken). Een hypothese kan zijn dat er horigen waren en dat men sprak van "het is er een van Udo" en dat op die manier de naam verankert werd. In de oudste stamreeksen is er in soms sprake van "Ude" en Udo in 1 geslacht. Verder zijn er varianten op de naam: Ido, Idoo, Ijdo, Ijdoo. Deze komen veel voor in de Zuid Hollandse takken. Dit kunnen verschrijvingen zijn, die een eigen leven zijn gaan lijden. Bedenk dat eigenlijk pas sinds 1811 het voeren van een achternaam belangrijk werd, bij het invoeren van de Burgelijke stand. Bedenk ook dat die verschrijvingen makkelijk tot stand kwamen, omdat de kerkelijke archieven die voor 1800 onze bronnen zijn, uit velerlei handschriften bestonden. Soms komt de naam Ude in latere geslachten ook voor als achternaam, maar waarschijnlijk is dit een herleiding van de naam van Uden. De betekenis van de naam Udo als voornaam is:, manlijk Udo of Ude, vrouwlijk Uda ( Friese naam) en herleid van Otto en dat betekent "de gegoede, rijkbedeelde, gelukkige"Enkele varianten zijn Ode Oede, Otto en Udo (m.) en Oda, Odilia en Odette (vr.)[ii]

Algemeen aanvaard is dat de Udo's een oud Betuws boeren geslacht zijn, afkomstig uit Maurik, Rijswijk, Zoelmond en omstreken, met grond (Wijkermaat) in pacht en in eigen beheer. Later, eind 18e eeuw kwamen de Udo's naar Dreumel en  Heerewaarden, waar zij zich vooral bezighielden met de riviervisserij soms in combinatie met boerderijtjes, herbergier, winkel en grote gezinnen stichtten. Ook Varikse en Zennewijnense Udo's hielden zich hiermee bezig.

 



[i] patroniem

Veel familienamen zijn ontstaan uit patroniemen, ook wel vadersnamen genoemd: namen die verwijzen naar de voornaam van iemands vader en zo de familierelatie kenbaar maken. Als vaders voornaam Hendrik is, dan is Hendrikszoon het patroniem van zijn zoon en Hendriksdochter het patroniem van zijn dochter.
Het achtervoegsel -zoon of -dochter werd afgekort of verbasterd: Hendriksz., Hendriksen, Hendriksdr. Of het werd weggelaten, al dan niet met behoud van de tussen -s: Hendrik(s).
Van de vroege middeleeuwen tot de invoering van de burgerlijke stand in de 19de eeuw werd het patroniem bij persoonsregistratie gebruikt.
Het patroniem kon destijds de enige achternaam zijn, en van generatie op generatie veranderen, maar het patroniem kon ook door een familienaam worden gevolgd: Jan Hendriksz. Bakker of Anna Pouwelsdr. van Amerongen.
Het kwam ook voor dat een kleinkind het patroniem van zijn vader overnam: Pieter Jansz. Hendriks. De familierelatie werd zo binnen een naam tot drie generaties uitgebreid: zoon, vader, grootvader. Het patroniem Hendriks staat op de nominatie een familienaam te worden. Daarvan is sprake als ook volgende generaties deze naam in gebruik nemen.

Het patroniem in zijn oorspronkelijke functie verdween bij de invoering van burgerlijke stand in de eerste helft van de 19de eeuw. De persoonsregistratie bij de burgerlijke stand wordt beperkt tot het noteren van voornamen en een familienaam, die definitief in vaststaande spellingsvorm van ouder op kind wordt doorgegeven.
Veel patroniemen zijn bij de invoering van de burgerlijke stand een familienaam geworden. Ze zijn niet allemaal even gemakkelijk herkenbaar, omdat veel voornamen die aan de basis van deze familienamen staan niet meer in gebruik zijn.
In Friesland maakte men familienamen uit patroniemen met behulp van het achtervoegsel -ma of men paste andere naamvormingsmechanismen toe: Johannes Sytses nam de familienaam Siedsma aan; Sjoerd Alberts nam de familienaam Alberda aan.

• Voornamen worden verklaard in de Nederlandse Voornamen Databank, die is gebaseerd op het Spectrum voornamenboek: http://www.meertens.knaw.nl/voornamen/VNB/zoeken.lasso
• Een 'vadersnaam' hoeft niet altijd van de vader afkomstig te zijn [A.C. Zeven, 'Patronymen die geen patronymen zijn', in: VG (1978), p 37].
• [H. Buitenhuis, 'Patroniemen op -sen in Nederland', in: Naamkunde 11 (1979), p 118-130].
• [P.H. Damsté, 'Het verdwijnen van onze patronymica', in: Maandblad Oud-Utrecht 52 (1979), p 148; vgl. ibid. 53 (1980), p 33].
• Ebeling-1993, p 93.
• [U. Timmermann, 'Systeme Attributiven Gebrauchs von Rufnamen in den friesischen Sprachräumen des Spätmittelalters, insbesondere in Nordfriesland', in: Us Wurk 47 (1998), p 1-18].

De tekst kan bibliografische afkortingen bevatten, bijvoorbeeld: Brouwer-1999 of Jb. CBG.
Typ hier een afkorting in om de bijhorende titelbeschrijving te vinden:

__________________________________________________________________________________________

[ii]Udo - Ode

Geslacht:
m/v

verklaring:

Oud-germaanse voornamen waren Odo en Udo, waarvan Odo is ontleend aan het germaanse zelfstandige naamwoord "od" (uitspraak "ood"), dat "grond, erfgoed" betekende.

Van "od" is "ud" (uitspraak "oed") een klankwisseling, maar geen  betekeniswisseling.

Uit Odo en Udo zijn de namen Oding en Uding ontstaan ongeveer vanaf de  10e eeuw. De betekenis was "zoon van Odo of Udo"; het kan ook wel betekenen "het  huis of erf van Odo of Udo". Wij hebben hier te maken met zogenaamde patronymica of  vadersnamen, die van een voornaam zijn afgeleid, zoals bijvoorbeeld Jansen en  Teunissen.


Enkele varianten zijn Ode Oede, Otto en Udo (m.) en Oda, Odilia en Odette (vr.). Ode is een eenstammige verkorting van Germ. namen met ôd- `erfgoed' (zie od- en vgl. Obrecht). Verschillende vormen van deze naam waren in de middeleeuwen zeer populair; men denke ook aan de verschillende Du. vorsten met de naam Otto. Er zijn verscheidene heiligen die een van de vormen van de naam dragen: 1) Odilo, vijfde abt van Cluny, geb. ca. 962. Hij voerde Allerzielendag in; gest. 1048; kerk. feestdag 2 jan.; 2) Odo `de goede', geb. ca. 875, zoon van een Viking; ca. 925 bisschop van Ramesbury (Sherborne), in 942 aartsbisschop van Canterbury; gest. 959; kerk. feestdag: 4 juli.; 3) Odo, 2e abt van Cluny, geb. ca. 878 bij Le Mans. In 926 werd hij abt van Cluny; gest. 942; kerk. feestdag: 18 nov.; 4) Otto, bisschop van Bamberg, apostel van Pommeren, geb. 1062 à 63; in 1102 werd hij bisschop van Bamberg; gest. 1139; kerk. feestdag: 30 sept. (ook 30 juni, 2 juli). Vrouwelijke heiligen: 1) Odilia (Ottilis), dochter van de hertog van Elzas (Eticho); zij stichtte de kloosters Odilienberg en Niedermünster; gest. ca. 720; kerk. feestdag: 13 dec. Haar graf bevindt zich op de Odilienberg in de Elzas (vgl. St.-Odiliënberg bij Roermond); zij is ook patrones van de Elzas. 2) Er zijn enkele (Belg.) heiligen met de naam Oda; bijv. een dochter van koning Childebert en echtgenote van een hertog van Aquitanië; gest. 722; kerk. feestdag: 23 okt. Vr. vormen komen hier sinds de 13e eeuw voor (Odilia), naar de vorm zijn het veelal verlatijnste heiligennamen. Vgl. ook de plaatsnaam Oedkynskerke ca. 1300. Vr. vroeger ook Oike, Oijke, Uke (= Oda, Brakel ca. 1500). De vorm Ottilie werd in Du. vrij populair o.i.v. Goethe.

 

Udo

naamsvermeldingen en literatuurreferenties:
• ME-pers: OBNB 1b, 795: 1309 Martinus filius Udonis de Litte (= zoon van Udo van Lith).
• Udo, A.A., 'De Udo's aan het veer te Rhenen 1862-1925', in: Oud Rhenen 18 (1999), nr 1, p 5.

Udo

aantal naamdragers bij de volkstelling van 1947 volgens het Nederlands Repertorium van Familienamen:

 

 

Groningen

1

Friesland

3

Drenthe

0

Overijssel

12

Gelderland

222

Utrecht

44

Amsterdam

109

Noord-Holland

94

Noord-Holland totaal

203

Den Haag

10

Rotterdam

54

Zuid-Holland

33

Zuid-Holland totaal

97

Zeeland

3

Noord-Brabant

6

Limburg

20

totaal

611